idopont keres
FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedin

Fájdalomcsillapítás

Fájdalomcsillapítás

 

INFÚZIÓS FÁJDALOMCSILLAPÍTÁS   ←

fájdalomcsillapítás Bár tudjuk, a fájdalom elengedhetetlen jelzést ad a szövetein károsodásáról, mégis arra törekszünk, hogy a fájdalmat csillapítsuk, sőt meg is szüntessük. A fájdalom elviselhetetlenné teszi nappalainkat, éjszakáinkat, kihat a munkánkra és kapcsolatainkra. Az orvos feladata a fájdalmat kiváltó ok felderítése, majd a fájdalom mielőbbi csillapítása és megszüntetése. Fájdalom klinikánkon és ambulanciánkon arra törekszünk, hogy a fájdalom okát feltérképezzük és a legkorszerűbb fájdalomcsillapítási eljárásokat alkalmazzuk.

A fájdalom csökkentése és csillapítása és a fájdalom megszüntetése számos természetes módszerrel és gyógyszeresen is lehetséges.

 

A fájdalomcsillapítás gyógyszerekkel

A fájdalomcsillapító gyógyszereket hatásuk alapján két nagy csoportra osztjuk: nem kábító fájdalomcsillapítók és kábító fájdalomcsillapítók.

 

Nem kábító fájdalomcsillapítók

gyógyszeres fájdalomcsillapítás A nem kábító fájdalomcsillapítók kevésbé erősek, hatásosak és veszélyesek. Bárki hozzáférhet ezekhez a fájdalomcsillapító szerekhez. A legtöbb nem kábító fájdalomcsillapító készítmény az aszpirint, paracetamolt vagy ezek származékait tartalmazzák, amelyek egyben lázcsillapító hatással is rendelkeznek.

Gyakran használt, nem kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszerek: Aszpirin (Kalmopyrin, Aspirin, Istopirin, Aspro stb.), ASS+C, ASS-500, nátrium-szalicilát származékok (Natrium Salicylicum); Paracetamol (Paracetamol, Panadol, Rubophen, Cold-rex stb.), gyulladáscsökkentő szerek, például Ibuprofen (Ibuprophen).

A nem kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszereknek számos mellékhatását ismerjük.

Minden aszpirinszármazék irritálja a gyomornyálkahártyát, és gyomorvérzést, fekélyt okozhat. Ajánlott a nem kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszereket evés után, vagy egy pohár tejjel együtt bevenni. A mellékhatások miatt gyermekeknek, 12 éves kor alatt, nem ajánlatos aszpirint szedni! A nem kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszerek nagyobb adagban hányingert és fülzúgást okozhatnak.


Kábító fájdalomcsillapítók

kábító fájdalomcsillapítóA kábító fájdalomcsillapító gyógyszerek sokkal erősebbek és hatásosabbak, mint a nem kábító fájdalomcsillapító szerek. A kábító fájdalomcsillapítók nagyon jól csökkentik a fájdalmat, de használatuk veszélyesebb, mint a nem kábító fájdalomcsillapítóké. A kábító fájdalomcsillapítók recept nélkül nem szerezhetők be. A kábító fájdalomcsillapítókat, mindig óvatosan és csak rövid ideig alkalmazhatjuk. Kábító fájdalomcsillapítók csoportjába tartoznak az olyan kábítószerek, mint az ópium, a morfium, és a heroin.  A kábító fájdalomcsillapítók csoportjába sorolható számos egyéb, gyógyszerfüggőséget okozó, ám kevésbé veszélyes fájdalomcsillapító is.


Kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszerek

kábító fájdalomcsillapító gyógyszerA kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszerek, a kodeinszármazékok elterjedten használtak a fájdalom enyhítésére. A kodeinszármazékok gyógyszerfüggőséget okozó hatása enyhe, de ezek a kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszerek alkohollal együtt nem fogyaszthatók.
A kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszerek közül a morfinszármazékok gyógyszerfüggést okozó hatása már igen erős.  Kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszerek közül a morfin, methadon (Depridol), pethidin (Dolargan), nalbufin (Nubain) csak indokolt esetben, orvosi utasításra, receptre szedhetők.  Kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszerek esetében a fájdalomcsillapító hatással együttesen nő a mellékhatások száma és a hozzászokás veszélye is. A kábító hatású fájdalomcsillapító gyógyszerek legfontosabb mellékhatásai az álmosság, hányinger, hányás, székrekedés és légzési elégtelenség.


A fájdalomcsillapítás természetes módszerei

zöldség fájdalomcsillapításA fájdalom leküzdésében az életmódnak és a táplálkozásnak nagy szerepe lehet. Sokszor például a hát-, derék- és végtagfájdalmat a rossz testtartás, a mozgásszegény életmód váltja ki. Ez a típusú fájdalom, sportolással, jógával megszüntethető. Az erősödő izomzat tehermentesíti az ízületeket, jobb tartást biztosít, növeli az önbizalmat és megszűnik a fájdalom.  Egyes fejfájástípust és a gyomorfájást a helytelen és túl bő táplálkozás válthatja ki, és gyakran fokozhatja is a fájdalmat.  A szervezet és a folyadéktér elsavasodása a sejtek érzékenységfokozódását eredményezheti. Az érzékenységfokozódás, a fájdalomküszöb csökkenése révén fokozza a fájdalomra való hajlamot. Lúgosítással és bő folyadékbevitellel, a szervezet méregteleníthető és a fájdalom megszüntethető. Ez hatásos lehet többek között migrénes fejfájások, szédülés, vertigo,  fülzúgás, tinnitus megszüntetésére.

Rándulásos, húzódásos, zúzódásos sérülések fájdalmának enyhítésére nagyon hatásos lehet a mágneses terápia, BEMER kezelés, és a legújabb Sensolite kezelés. Ezek a kezelések bizonyítottan hatásosak, de a kezelésbe vetett hit is nagymértékben hozzájárul a fájdalom csökkenéséhez.  A fájdalom megélésében és gyógyulásában a hitnek és a bizalomnak is nagy szerepe van.


JÓGA FÁJDALOMCSILLAPÍTÁSA fájdalomcsillapítás természetes módszerei között nagyon eredményes fájdalomcsillapító módszer, a fiziko- és hidroterápia, a masszázs, jóga, a különböző mozgásterápiák - pl. Alexander-módszer, thai-chi és a kiropraktikai módszerek. A fájdalomcsillapítás e természetes módszerei elsősorban a szervezet regenerálódásán keresztül érik el a fájdalom csökkenését és az alapprobléma megszűnését (pl. izomgörcsök, merev ízületek, rossz testtartás stb.).

A fájdalomcsillapítás természetes módszerei közül igen hatásosak még az akupunktúra, az akupresszúra, és a hipnózis. Ezek az eljárások az idegrendszerre, agyra kifejtett hatásuk révén csökkentik a fájdalomérzetet, ezért fájdalomcsillapító hatással bírnak.

Egyes illóolajok vérbőséget okoznak, ezzel segítik a gyulladást okozó -, és fájdalomkeltő, anyagok (prosztaglandinok, Substance P, bradykinin, CGRP stb.) kiürülését és ezzel mérsékelik a gyulladást és a fájdalmat. Nagyon hatásos fájdalomenyhítők szerek a eukaliptusz, borsmenta, majoránna, zsálya, rozmaring, és a boróka.
Gyógynövények fájdalomcsillapító hatásukat gyulladáscsökkentő, ödéma csökkentő, hámregeneráló, hatásuknak köszönhetik. Gyógynövény alapú fájdalomcsillapítók a legyezőfű, fűzfa kéreg, nyírfakéreg, a kamilla, a zsálya, a macskakarom, a körömvirág, az Árnika és a fekete nadálytő.

Nagyon hatásos gyulladás és fájdalomcsökkentő hatása van a capsaicinnek.

A capsaicint, a paprika csípősségéért felelős anyagot élelmiszerként évszázadok óta fogyasztják világszerte. A gyógyászatban is alkalmazzák az idegrendszerre gyakorolt kedvező biológiai hatásai miatt, többnyire külsődlegesen fájdalomcsillapítóként, izom- és ízületi fájdalmak, neuropátia okozta fájdalmak kezelésére. Táplálék kiegészítőként is alkalmazzák a kardiovaszkuláris- és az emésztőrendszert érintő kedvező hatásai miatt, valamint a fogyás elősegítésére.

capsaicin fájdalomcsillapításA capsaicines tapaszok, és kenőcsök nagyon jól enyhítik a hátfájást, csillapítják a reumás ízületi gyulladás (reumatoid artritisz) és a cukorbetegséghez kapcsolódó fájdalmak (szenzoros neuropátia) tüneteit. A capsaicines orrspray hatásos a fejfájás, migrén kezelésében. A kemoterápiával kezelt rákbetegek érzékeny szájnyálkahártyája gyakran begyullad; ez capsaicines bonbonok szopogatásával orvosolható. A capsaicin emellett serkenti a keringést és csillapítja a lázat.


A fájdalomcsillapítás természetes módszerei között hatásos lehet a neuralterápia. A neuralterápia alkalmas lehet arra, hogy egyetlen injekcióval megszabadulhassunk olyan panaszoktól, mint a migrén, a keresztcsonti fájdalom vagy a reuma. A neuralterápia az akupunktúrához hasonlóan speciális pontokat kezel. Az adott szervekhez tartozó reflexzónákon, akupunktúrás meridiánokon és az idegpályákon keresztül igyekszik szabályozni az egyes szervek működését.  A perifériás idegek segítségével jutunk el a mélyebb szabályozandó területekre. A neuralterápia steril körülmények között, injekciós tű segítségével történik. Sokszor egy-egy kezelés is alkalmas a panaszok megszüntetésére.

A neuralterápia jellemzője, hogy képes kikapcsolni a szervezet távoli pontjainak működését is befolyásoló "zavaró mezőket", gócpontokat. Ilyen góc lehet egy rossz fog, egy krónikus mandulagyulladás, vagy akár egy régi operációs heg is. A hatás az egyes pontokon 0,5 - 1 %-os Procaint vagy Lidocaint fecskendezésével érhető el.

 

Érzéstelenítés

A helyi érzéstelenítés egy adott területen okoz érzéstelenséget. Érzéstelenítés során valójában fájdalommentességet hozunk lére. Az „érzéstelenítés", "érzéstelenítőszer" nem pontos kifejezések, mivel a tapintás és a hőérzet részben megmarad. A helyi érzéstelenítés során a fájdalomingerre adott válaszreakció küszöbértékét változtatjuk meg, ezért valójában fájdalom mentesítünk, nem pedig érzéstelenítünk. Ha a fájdalommentesség hatékony, akkor a beteg egyáltalán nem érez fájdalmat.

A mai korszerű érzéstelenítőszerek igen hatékonyak.

A műtéti érzéstelenítés három módon történhet
Helyi (lokál) érzéstelenítés, mely során a műtendő területet helyi érzéstelenítő szerrel infiltráljuk. Helyi érzéstelenítést követően a legtöbb műtéti beavatkozás fájdalommentesen végezhető el. Helyi érzéstelenítés során az érzéstelenítőszereket általában injekció formájában juttatjuk a szövetek közé. Az érzéstelenítés során az érző idegek működést függesztjük fel 1-2-3 órára Az érzéstelenítőszer beadásához érdemes vékony tűt használni, hogy ezzel is minimalizáljuk a fájdalmat. Helyi érzéstelenítést elsősorban a fogászatban, arcsebészetben, fülsebészetben, orr-, és melléküreg sebészetben, a plasztikai sebészetben műtéteknél alkalmazunk.


Vezetéses gerinc (epidural, spinal) érzéstelenítés. Vezetéses gerinc érzéstelenítés során az oldalra fektetett beteget a gerinc megszúrásával érzéstelenítjük.


Altatás (narkózis)
Intravénás altatás során, a véna megszúrását követően infúzióval együtt folyamatosan adagoljuk a megfelelő altató gyógyszert.
Intratracheális altatás (légcsövön keresztül) során az izomlazító gyógyszerek beadását követően a légcsőbe helyezett csövön keresztül (intubálás) mesterséges lélegeztetést alkalmazunk.
Laryngealis maszkos altatás során a lélegeztetést speciális maszk segítségével végezzük. Ezzel az altatás formával kis, rövid beavatkozásokat végezhetünk el, abban az esetben, ha a légutakban semmilyen tevékenységet nem végzünk. (pl. kis fülműtétek, ventillációs tubus behelyezés, bőrműtétek).

 

Fájdalom klinika elérhetősége

FÁJDALOM KLINIKA SZEGEDEN
6724 Szeged, Kálvária tér 16.
Bejelentkezés: 70 63 555 76
Telefon: 20 397 4144
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Indulási cím:

Vissza az oldal elejére