idopont keres
FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedin

Arcfájdalmak

 

INFÚZIÓS  KEZELÉS  FÁJDALMAKNÁL ←

Aarcfajdalom, arcfajasz arc fájdalmával igen gyakran fordulunk orvoshoz. Az elsődleges fejfájásoktól eltérően az arcfájdalmak hátterében szinte minden esetben valamilyen kóros elváltozás, betegség áll. Az arcfájdalom kezelésének alapja a kiváltó ok, pontos felderítése. A helyes diagnózis felállításához gondos kivizsgálás, és tapasztalt, szakképzet orvos csapat munkája szükséges. Fájdalom klinikánkon az arcfájdalmak okának megismeréséhez és a kezelés helyes döntéséhez kívánunk segítséget nyújtani.

 

Az arcfájdalom okai és kezelése

ideggyulladas arcfajasAz arc fájdalmának oka részben megegyezik a fejfájások okaival. Az arcfájdalmak leggyakoribb okai az idegfájdalmak (neuralgia), arcüreg betegségek, szembetegségek, fülbetegségek, és a fogak betegségei. Az arc bőrén látható fájdalmas elváltozások, furunkulusok, az orr-, a szemhéj-, gyulladások betegségei a vérbőség és a duzzanatok szintén gyakran okoznak fájdalmat az arc területén.

A nyálmirigyek vírusos gyulladásos betegségei szintén gyakran arcfájdalommal járnak. A fültőmirigy gyulladásos betegsége a mumpsz (parotitis), általában egyik oldalon kezdődik, azonban egy-két nap alatt a másik oldali fültőmirigy fájdalmas duzzanata alakul ki, magas láz kíséretében, esetleg lázkiugrásokkal. A fültőmirigy gyulladás (parotitis) fájdalmas duzzanatához hasonló fájdalmas duzzanatot okoznak a gyulladásos, nem specifikus parotis duzzanatok. A fültőmirigy fájdalma rágás elégtelenség, csökkent nyálelválasztás, súlyos általános betegségek folytán, nyálmirigy kő, Sjögren-syndroma, Heerfordt-syndroma következtében alakul ki. A fültőmirigy fájdalma mellett az egyéb nyálmirigy duzzanatok is fájdalmasak lehetnek. Fájdalmas lehet a könnymirigyek, Bartolini mirigyek, a pajzsmirigy és a thymus duzzanata is.

 

Trigeminus neuralgia, arcidegzsába, facial neuralgia

arcidegzsába arcfajdalomAz arc legsúlyosabb fájdalmát a trigeminus neuralgia (arcidegzsába, facial neuralgia, trigeminal neuralgia), okozza. A trigeminus neuralgia, arcidegzsába a leggyakoribb és lényegében az egyetlen valódi agyideg neuralgia. Az arcidegzsába, az V. arcideg, nervus trigeminus valamelyik ágának a gyulladásos betegsége. A trigeminus neuralgia, arcidegzsába leggyakrabban az első, és második ágát, ritkábban a harmadik ágát érinti. A trigeminus neuralgiára jellemző a hirtelen, maximális intenzitással fellépő, néhány másodperc alatt oldódó fájdalom. A trigeminus neuralgi jellegzetes tünete a fél oldalon villámcsapásszerűen jelenkező igen heves fájdalom, mely a másodperc töredékétől, több másodpercig tarthat. A trigeminus neuralgia fájdalmának hevességére jellemző, hogy a beteg mimikáját, beszéd közben a hangképzés helyzetét rögzíti, esetleg a testét megmerevíti. Gyakran az arcideg fájdalmat arcéltorzulás kíséri, ezt tic doulourreux-nek (ejtsd: Tik dulurő) nevezik. A rövid ideig tartó fájdalom olyan elemi erővel veszi igénybe a beteget, hogy azt sem leplezni, sem imitálni nem lehet.

GAsser duc, arcfajdalom Amilyen hirtelen a fájdalom kezdete, olyan hirtelen oldódik is. A fájdalom rohamok szabálytalan időközökben, néha halmozottan, máskor ritkább időközökben jelentkezik. Az arcfájdalmak között előfordulhatnak spontán szünetek, amelyek több hétig, esetleg évekig is tarthatnak. Az arcfájdalmaknál azonban gyakoribb a fájdalom progresszív jellege, a fájdalmak egyre gyakoribb ismétlődése. Gyakran a betegek meg tudnak mutatni egy pontot az arcon, vagy a száj nyálkahártyáján, amelynek érintésére a fájdalmak provokálhatók. Ezeket a pontokat trigger zónáknak nevezzük. A az arcfájdalom trigger zónája a nyelv megérintésével, máskor az arcon kilépő ágak jellegzetes helyének nyomásával fedezhető fel. Rágáskor a fogsor zárása is provokálhatja a fájdalmat. A betegek sokszor az arc fájdalom kialakulásának félelme miatt nem mernek beszélni, táplálkozni, így idős korban gyakran látni lesoványodást, exsiccatiot. Az arcideg fájdalma alatt a beteg arca kipirul és könnyezik. Az arcideg ágainak kilépési pontjai nyomásra érzékenyek fájdalmasak.

 

A trigeminus neuralgia, arcidegzsába két formáját különíthetjük el: az elsődleges és a másodlagos trigeminus neuralgia.


arcureggulladas arcfajdalomElsődleges arcidegzsábáról
, trigeminus neuralgiáról akkor beszélünk, ha a huzamosabb klinikai kivizsgálás ellenére sem tudjuk a kórokot meghatározni. A másodlagos arcidegzsába, trigeminus neuralgia esetében már ismert a fájdalmat kiváltó ok. A leggyakoribb fájdalmat eredményező ok a nervus trigeminus és a hozzá tartozó Gasser-dúc finom, strukturális szerkezetének degeneratív megbetegedése.
A másodlagos arcidegzsába vagy trigeminus neuralgia számos betegség első tünete lehet, mint pl. koponyaalapi, agytörzs daganat, Gasser dúcban lévő daganatok. 

A gyulladásos betegségek közül az arcüreggyulladások, sinusitisek, agyhártyagyulladás, arachnitis, herpes zoster ophtalmicus, periodontitis okoznak neuralgiát, arcideg zsábát. Trigeminus neuralgiát okozhat a sclerosis multiplex is, ha a placq a trigeminus kilépő rostjainak közelében, a hídban foglal helyet. A koponyasérülést és koponyaalapi tőrést követően is gyakran kialakulhat trigeminus neuralgia.

 

Arcidegzsábát, trigeminus neuralgiát utánzó hasonló arcfájdalmakat egyéb betegségek is kiválhatnak.

arcfajdalom carotisA facialgia, hétköznapi nevén az arcfájdalom, az egész arcra kiterjedő, a nervus trigeminus egyes ágainak lefutását nem respektáló, fokozatosan kialakuló tartós fájdalom.
A facialgia egyik formája a Raeder szindróma. Raeder szindrómában a nyaki főverőér (arteria carotis communis) mellett futó szimpatikus rostoknál jelentkezik funkciózavar. A Raeder szindrómában az oculo szimpatikus bénulás és Horner trias lép fel. A Horner trias jellegzetes tünetei: a ptosis, enophtalmus, és a szimpatikus idegek izgalmi tünetei.

További arcfájdalommal járó neuralgiás betegségek a Sphenopalatinalis neuralgia vagy Sluder szindróma. Sphenopalatinalis neuralgiában vagy Sluder szindrómában az arc alsó részének fájdalma mutatkozik. Sluder szindrómában az arcfájdalom gyakran kisugárzik a fülbe és tarkó tájék felé.  A nervus glossopharyngeus neuralgiája a nyelvgyök és a mandula árok idegeinek a fájdalma. A nervus glossopharyngeus neuralgiája az arcfájdalmon túl kisugározhat a fülbe és fejfájást is okozhat.

A ganglion geniculi idegfájdalma, neuralgiája a külső hallójárat elülső falára lokalizálódó fájdalmat okoz. A ganglion geniculi neuralgiája a tragusra kiterjedő, fülbe sugárzó fájdalmat eredményez.

 

A trigeminus neuralgia kezelése

A trigeminus neuralgia gyógyszeres kezelése.


fajdalom kezeleseArcidegzsába kezelésére próbálkozni lehet antiepilektikumokkal, amelyek sok esetben nagyon szépen megoldják a fájdalmat. Ezt a trigeminus neuralgia kezelést célszerű nyugtatókkal, szedatívumokkal, trankvillánsokkal, idős korban keringésjavítókkal kiegészíteni.
Ha a gyógyszeres kezeléssel nem érünk célt a fájdalom csillapításában, akkor műtéti megoldások is szóba jöhetnek.

Ha a tablettás kezelés eredménytelen, akkor a gyógyszeres fájdalomcsillapító kezelés mellett, a trigeminus ideg megfelelő ágának kilépési pontját felkeressük és ingereljük. Lidocain vagy novocain injekcióval először érzéstelenítjük az ideget és meggyőződünk arról, hogy a kiválasztott idegtörzs, kiiktatása felfüggeszti-e a fájdalmat. Ha az infiltrálás sikeres, akkor az ideg elpusztítása (neuroexairesis) elvégezhető. Exairesis műtéttel a n. supraorbitalis, az n. infraorbitalis, ill. a nervus mentalis idegek okozta arcfájdalom iktatható ki. Ha mindez a kezelés hatástalan, akkor a Gasser-dúc mögötti részleges radicotomia, esetleg bulbaris tractotomia jön számításba.

További műtéti fájdalomcsillapítás a kis beavatkozásnak számító nervus auricularis magnus átmetszés, amely híven követi a trigeminus neuralgia műtéti megoldásának alapelveit. Az érző idegrendszer gazdag hálózati kapcsolatai (anastomosis) révén az érintett idegen kívül is megszakítható a kóros reflex kapcsolatokra felépült „fájdalmi kör”. A fájdalmi kör megszakítása legalább átmenetileg a fájdalom megszűnéséhez vezethet. A műtéti fájdalomcsillapításon belül különféle radicotomiák léteznek: Frasier - féle radicotomia, Dandy beavatkozás, és a Sjögren műtét.

 

Az arcfájdalom és fogfájás

Az arc fájdalmát szájsebészeti és fogászati betegségek is kiválthatják. A fogfájás az egyik leggyakoribb fájdalomfajta, amely fontossága miatt külön fejezetet igényel. 

 


Fájdalom a szájüregben és a garatban

Mandulagyulladas fajdalomA szájüregből kiinduló fájdalmak azon túl, hogy helyileg kellemetlenek, gyakran kisugározhatnak, és arc fájdalmat okozhatnak. Számos torok és garat betegség jár fájdalommal Gyakran a garat fájdalmát a processus styloideus elongatus okozza. A torokgyulladások különböző formái is majdnem mind fájdalommal járnak: Torokgyulladás okozó betegségek, az akut torokgyulladás (pharyngitis), hurutos (catarrhalis) torokgyulladás, follicularis, és lacunaris torokgyulladások. Az angina catarrhalis simplex és angina lacunaris tünet együttes legjellegzetesebb tünete maga a fájdalom, ami az arcra is kisugározhat. Torok fájdalom jelentkezik az angina monocytotica vagy mononucleosis infectiosa, esetén is. Akár arcra kisugárzó fájdalom lehet a vírusok okozta garatgyulladások és a fájdalmak következményei is. Arcra kisugárzó fájdalmat okozó vírusos betegségek a bárányhimlő (varicella zoster), pharingitis vesicularis (herpangina), és a Coxackie fertőzés. Fájdalmas szájnyálkahártya gyulladás, stomatitis, a stomatitis ulceromembranosa (ulcerosa), gingivostomatitis herpetica (herpes simplex) is akár az arc fájdalmát keltheti. Ritkább, fájdalommal járó szindrómák a fájdalmas Stevens-Johnson syndroma, Reiter szindróma és Behçet-szindróma.

A fájdalmas szájfenék phlegmone, angina Ludovici, szájfenék abscessus, szájfenék tályog is oka lehet az arcfájdalomnak. A mandulagyulladások, tonsillitis okozta garat fájdalmak (tonsillitis acuta), tonsillitis Plaunt-Vincenti, heveny necrotizáló mandulagyulladás igen gyakori fájdalmat okozó betegségek. A diftériás mandulagyulladás, tonsillitis (tonsillopharyngitis) diphterica szerencsére már nagyon ritka. Arcfájdalom esetén, bár ritka, de gondolni kell a garat gyulladásos betegségeinek szövődményeire is: Ilyen arcfájdalmat okozó garatgyulladásos szövődmények a mandula tályog, abcessus intratonsillaris (tonsillitis abscedens) és a mandula körüli tályog, (abcessus peritonsillaris, abcessus paratonsillaris) parapharingealis tályog (abcessus parapharingealis).  A mandulaműtét és az orrmandula műtét is torok és garat fájdalommal járhat. 


Arcfájdalmat okozhatnak a fogakat, az állcsontot, és az arckoponyát ért sérülések, traumák

koponyatrauma fajdalom A fogak sérülései, a részleges fogtörés, fog teljes kitörése, a foggyökér sérülését és a fog idegeinek károsodását eredményezik. A fogidegsérülések ezért éles fájdalommal járnak a fogakat ért traumát követően. Az arcot ért sérülések közül a törések, mint az állkapocs törése, az állcsont arccsont törése szintán mind éles arcfájdalommal járnak . Igen fájdalmasak az arccsont, maxilla alaptípusainak a törései is, mint a LeFort I. típusú törés, LeFort II. típusú törés, LeFort III. típusú törés. Az arcsérülések és arctraumák általában a lágyrész sérüléssel együtt járnak, és ezek fokozhatják az arc fájdalmát.
Az állkapocsízület (temporomandibuláris ízület) betegségei is általában fájdalommal járnak. Az állkapocsízület ficam, luxació fájdalma kisugározhat az arcra. Az állkapocsízület ficam és luxació okozta fájdalom akár nyugalomban is jelentkezhet, de rágáskor és beszéd alatt a fájdalom fokozódik. Az állkapocsízület subluxació szintén fájdalmat okozhat. A szájzár egy olyan tünet, amelyet számos betegség kiválthat. A szájzár alatti fájdalom eredhet magából a szájzárat okozó izmok görcséből, de a szájzárat kiváltó betegségek is sokszor fájdalmasak.


Az arcüreggyulladások és az arcfájdalom

Az arcüreggyulladások a leggyakoribb okai az arcfájdalomnak. A téma jelentősége miatt az arcüreggyulladások okozta fájdalmakat külön fejezetben tárgyaljuk.

 

Fejfájás és arcfájdalom szembetegségekben

A szem betegségei és az orr-, orrmelléküreg betegségei hasonló jellegű fejfájást és arcfájdalmat okoznak, ezért fontos ezek elkülönítése. Míg az orr eredetű (nasalis) vagy arcüreg eredetű (paranasalis) fejfájás gyakran féloldaliak, addig a látás eredetű fejfájás, mindig kétoldali. A helyi gyulladásos szembetegségek könnyen felismerhetők, ezek természetesen lehetnek egyoldaliak. Az orr eredetű (nasalis) fejfájás reggel a legkínzóbb, a szemészeti (ocularis) fejfájás inkább este jelentkezik. Az orr eredetű (nasalis) fejfájást a fizikai munka, a szemészeti (ocularis) fejfájást a szellemi munka fokozza. Az akut nátha az orrmelléküreg eredetű fejfájást fokozza, a szemeredetű fejfájás megfázás alatt nem változik.

lataszavar fejfajasA szem betegségei közül leggyakrabban a fénytörés rendellenességek okoznak fejfájást. Jellegzetes szem fájdalommal jár a távollátás, túllátás (hypermetropia), szemtengelyferdülés (astigmia), accomodatio zavar, kancsalság (strabismus), zöldhályog (glaukóma), és a szem gyulladásos betegségei. A zöldhályog (glaukóma) heveny alakjában rohamszerű szemfájást és fejfájást okozhat. A krónikus zöldhályog (glaukóma) szintén a szem fájdalmát és a fej fájdalmát eredményezheti. A fénytörési rendellenességekkel járó fejfájást az jellemzi, hogy leginkább megerőltetés pl. filmnézés, vagy közeli tárgyak nézése után alakul ki a fej fájdalma. Ha a fejfájás a két szem együttes működésének hibájából származik (kancsalság, strabismus), akkor az egyik szem tartós eltakarása megszüntetheti a fejfájást. Erős fényben dolgozók fejfájását a sphincter pupillae görcsös összehúzódása idézi elő. A szemizom bénulások okozta fejfájás, szédüléssel is járhat. Fejfájást okozhat a nem megfelelő szemüveg viselése is.

A fejfájásban szenvedők, különösen a szem eredetű fejfájás esetében, kerülik a fényt (fénykerülés, photophobia). A fénykerülés, photophobia leggyakrabban olyan fejfájásoknál jelentkezik, ahol a fejfájás a homlok tájékon a legerősebb. A fejfájással együtt járó fénykerülést, photophobiát a szem szöveteinek gyulladása idézi elő és gyakran könnyezéssel is együtt jár. A fejfájással együtt járó fénykerülés, photophobia az agyhártyagyulladásban (meningitis), migrainben, agydaganatban, és orrmelléküreg gyulladásokban jellemző.

 

Fájdalom klinika elérhetősége

FÁJDALOM KLINIKA
6724 Szeged, Kálvária tér 16.
Bejelentkezés: 70 63 555 76
Telefon: 20 397 4144
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Indulási cím:

Vissza az oldal elejére